Answer:
r = 4.44 m
Explanation:
For this exercise we use the Archimedes principle, which states that the buoyant force is equal to the weight of the dislodged fluid
B = ρ g V
Now let's use Newton's equilibrium relationship
B - W = 0
B = W
The weight of the system is the weight of the man and his accessories (W₁) plus the material weight of the ball (W)
σ = W / A
W = σ A
The area of a sphere is
A = 4π r²
W = W₁ + σ 4π r²
The volume of a sphere is
V = 4/3 π r³
Let's replace
ρ g 4/3 π r³ = W₁ + σ 4π r²
If we use the ideal gas equation
P V = n RT
P = ρ RT
ρ = P / RT
P / RT g 4/3 π r³ - σ 4 π r² = W₁
r² 4π (P/3RT r - σ) = W₁
Let's replace the values
r² 4π (1.01 10⁵ / (3 8.314 (70 + 273)) r - 0.060) = 13000
r² (11.81 r -0.060) = 13000 / 4pi
r² (11.81 r - 0.060) = 1034.51
As the independent term is very small we can despise it, to find the solution
r = 4.44 m
Answer:

Explanation:
The problem must be addressed through the concepts of electromotive force. By Faraday's law it is defined that

Where
Electromotive Force
N = Number of Loops
A = Area
B = Magnetic Field (chaging through the time)
From this equation and our values, we need to find the time, then we re-arrange the equation



Therefore the time required for the magnetic field to decrease to zero from its maximum value is 
Answer:
Check Explanation
Explanation:
Let the speed of the drone relative to earth be u = ?
Let the speed of the drone relative to the starship be u' = 0.5c
Let the speed of the starship relative to earth be v = 0.8c
In the theory of relativity,
The 3 speeds are related thus
u = (u' + v)/[1 + (u'v/c²)]
u = (0.5c + 0.8c)[1 + ((0.8c × 0.5c)/c²)]
u = 1.3c/[1 + (0.4c²/c²)]
u = 1.3c/1.4 = 0.9286 c = 0.93 c = 93% c
Answer:
Part A - 3N/m
Part B - see attachment
Part C - 4.9 × 10-³J
Part D - E = 1/2kd² + 1/2mv² + mgh
Explanation:
This problem requires the knowledge of simple harmonic motion for cimplete solution. To find the spring constant in part A the expression relating the force applied to a spring and the resulting stretching of the spring (hooke's law) is required which is F = kx.
The free body diagram can be found in the attachment. Fp(force of pull), Ft(Force of tension) and W(weight).
The energy stored in the pring as a result of the stretching of d = 5.7cm is 1/2kd².
Part D
Three forces act on the spring-monkey system and they do work in different forms: kinetic energy 1/2mv² , elastic potential
energy due to the restoring force in the spring or the tension force 1/2kd², and the gravitational potential energy mgh of the position of the system. So the total energy of the system E = 1/2kd² + 1/2mv² + mgh.