Total purchased w/o tax: $8 +$5 + $15 = $28
He paid (w/tax) $29.82 so
$ 29.82 - $28 = $1.82 (sale tax)
Now we need to find the sales tax rate:
$1.82 / $28 * 100 = 0.065 *100% = 6.5%
Double check:
$28 *6.5 / 100 = $1.82
$28 + $ 1.82 = $29.82 total amount he paid..
So the sales tax rate is 6.5%
We know that
1 liter------------> is equal to 1000 ml
if for one cake--------------> are required 80 milliliters of lemon juice
<span> for 11 cakes--------------> X
X=11*80---------> 880 ml
</span>if for one cake--------------> are required 240 milliliters of plain yogurt
for 11 cakes--------------> X
X=11*240---------> 2640 ml
<span>liters of lemon juice needed to make 11 cakes
880 ml/1000------> 0.88 lt
</span><span>liters of yogurt needed to make 11 cakes
2640 ml/1000--------> 2.64 lt
the answer is
are needed 0.88 lt </span>of lemon juice and 2.64 lt of yogurt to make 11 cakes<span>
</span>
Answer:
48 Cubic Inches
Step-by-step explanation:
One foot, whether it be squared, cubed, or otherwise changed, will always equal twelve inches to the same power. So, 4 cubic feet is 48 cubic inches because 4*12=48
Answer:
0.95
Step-by-step explanation:
The computation of the probability that a customer neither buys beer nor buys cigars is given below;
Given that, the probabilities are
The customers who purchased cigars be 0.02
The customers who purchased cigars + beer 0.50
And, the customers who purchased beer + cigars be 0.25
Now the probabilities where the customer purchased both
= 0.05 × 0.02
= 0.10
The probability where the customer purchased beer is
= 0.01 ÷ 0.25
= 0.04
Now the probability where a customer neither buys beer nor buys cigars is
= 1 - 0.02 + 0.04 - 0.01
= 0.95
He sells each fish for $1.25, and he sells 24 fishes.
Multiply 24 with $1.25
24 x 1.25 = 30
He will have $30.
hope this helps