Let Karen's forward speed be considered as positive.
Therefore, before the headband is tossed backward, the speed of the headband is
V = 9 m/s
The headband is tossed backward relative to Karen at a speed of 20 m/s. Therefore the speed of the headband relative to Karen is
U = -20 m/s
The absolute speed of the headband, relative to a stationary observer is
V - U
= 9 + (-20)
= - 11 m/s
Answer:
The stationary observes the headband traveling (in the opposite direction to Karen) at a speed of 11 m/s backward.
Answer:
Tangential velocity = 10.9 m/S
Explanation:
As per the data given in the question,
Force = 20 N
Time = 1.2 S
Length = 16.5 cm
Radius = 33.0 cm
Moment of inertia = 1200 kg.cm^2 = 1200 × 10^(-4) kg.m^2
= 1200 × 10^(-2) m^2
Revolution of the pedal ÷ revolution of wheel = 1
Torque on the pedal = Force × Length
= 20 × 16.5 10^(-2)
= 3.30 N m
So, Angular acceleration = Torque ÷ Moment of inertia
= 3.30 ÷ 12 × 10^(-2)
= 27.50 rad ÷ S^2
Since wheel started rotating from rest, so initial angular velocity = 0 rad/S
Now, Angular velocity = Initial angular velocity + Angular Acceleration × Time
= 0 + 27.50 × 1.2
= 33 rad/S
Hence, Tangential velocity = Angular velocity × Radius
= 33 × 33 × 10^(-2)
= 10.9 m/S
Data:
Centripetal Force = ? (Newton)
m (mass) = 68 Kg
s (speed) = 3.9 m/s
R (radius) = 6.5 m
Formula:

Solving:





Answer:
<span>
B.159 N</span>
Answer: 6.284N
Explanation:
Pressure is the ratio of force exerted to cross sectional area of the material.
Pressure = Force/Area
Pressure = 500,000Pa
Area = Πd²/4 where d is the diameter of the hole.
If d = 4mm = 0.004m
Area = Π×0.004²/4
Area = 1.26×10^-5m²
Force = Pressure×Area
Force = 500,000× 1.26×10^-5
F = 6.284N
The gum must be able to withstand 6.284N force
b) between poles M1 and M2
Explanation:
From the expression, we can deduce that r is the distance between two magnetic poles M1 and M2.
The law of attraction between two magnetic poles states that:
<em> the force of attraction or repulsion between two magnetic poles is a function of the product of the strength of the magnetic poles and the square of the distance between the pole</em>s
Mathematically:
FM = K 
here r is the distance between the poles
FM is the magnetic force between the poles
M1 is the strength of the first magnetic pole
M2 is the strength of the second pole
K is the magnetic field constant
learn more:
magnetic pole brainly.com/question/2191993
#learnwithBrainly