Answer:bowling ball has greater kinetic energy
Explanation:
Kinetic energy of bowling ball:
mass=m=5kg
Velocity=v=6m/s
Kinetic energy =ke
Ke=0.5 x m x v x v
Ke=0.5 x 5 x 6 x 6
Ke=90J
Kinetic energy of ship:
mass=m=120000kg
velocity=v=0.02m/s
Ke=0.5 x m x v x v
Ke=0.5 x 120000 x 0.02 x 0.02
Ke=24J
Explanation:
Below is an attachment containing the solution.
Through the work of Max Planck<span>, Einstein, </span>Louis de Broglie<span>, </span>Arthur Compton<span>, </span>Niels Bohr<span>, current scientific theory holds that all particles also have a wave nature (and vice versa).</span>
Answer:
Force constant, k = 653.3 N/m
Explanation:
It is given that,
Weight of the bag of oranges on a scale, W = 22.3 N
Let m is the mass of the bag of oranges,


m = 2.27 kg
Frequency of the oscillation of the scale, f = 2.7 Hz
We need to find the force constant (spring constant) of the spring of the scale. We know that the formula of the frequency of oscillation of the spring is given by :



k = 653.3 N/m
So, the force constant of the spring of the scale is 653.3 N/m. Hence, this is the required solution.
Answer:
the answer is B
Explanation: this was actually an ap exam question a few years back. the reason for answer B is that the only force being applied to the kitten is the force of gravity after being pushed.