The number of sp2 hybrid orbitals on the carbon atom in CO32– is 3. Because hybrids = combination of 2 different types of orbitals
sp2 = 1/3 s character + 2/3 p character
Answer:
The physical and chemical change that occurs in the aquaponics are given below.
Explanation:
The plants and animals grow in size and decrease the mass of plant due to eating by the fishes is a physical changes which occurs in aquaponics. The sunlight has a heat energy which is absorb by the plants present in aquaponics which is a type of endothermic reaction. In aquaponics, the ammonia present in water is converted into nitrates which is used by the plants as a nutrients. When the mass is converted into energy, it increases the temperature of the ecosystem and also the earth surface. For example, if a wood is burn, it change into heat energy which increases the temperature and cause the global warming on the earth surface.
Answer:
C: The shape of the pebbles is a result of weathering and deposition
Explanation:
For the several pebbles to have a rounded shape and smooth to the touch, it will undergo weathering and deposition. This is because weathering involves breaking down of rocks and creating new sediments. This weathering could be either chemical weathering or physical weathering where Chemical weathering is the decomposition of rocks which are caused by chemical reactions and which result in formation of new compound while physical weathering is the breakdown of rocks into smaller pieces. On the other hand, deposition occurs when the agents of erosion such as wind or water deposit sediments from one spot to another which in turn changes the shape of the land.
Thus, the shape of the pebbles are as a result weathering of the parent rocks and from deposition.
Answer: conduction, convection, radiation
explanation: heats transferred using these three methods and all of them are used in different ways, convection is heat through solids, conduction being used as liquid/gas, radiation being used as electromagnetic waves.
hope this helped!!
Answer:
1.72 L
Explanation:
Initial Temperature of the gas T =90°+273= 363 K
Initial Volume of the gas V1= 1.41 L
Final temperature of the gas T2= 170°c +273= 443 K
Final volume of the gas V2= ????
Using Charles law;
V1/T1 = V2/T2
V1T2= V2T1
V2= V1T2/T1
V2= 1.41×443/363
V2= 1.72 L