Answer:
Part A - 3N/m
Part B - see attachment
Part C - 4.9 × 10-³J
Part D - E = 1/2kd² + 1/2mv² + mgh
Explanation:
This problem requires the knowledge of simple harmonic motion for cimplete solution. To find the spring constant in part A the expression relating the force applied to a spring and the resulting stretching of the spring (hooke's law) is required which is F = kx.
The free body diagram can be found in the attachment. Fp(force of pull), Ft(Force of tension) and W(weight).
The energy stored in the pring as a result of the stretching of d = 5.7cm is 1/2kd².
Part D
Three forces act on the spring-monkey system and they do work in different forms: kinetic energy 1/2mv² , elastic potential
energy due to the restoring force in the spring or the tension force 1/2kd², and the gravitational potential energy mgh of the position of the system. So the total energy of the system E = 1/2kd² + 1/2mv² + mgh.
Work formula:
W = F * d
F 1 = 40 N, d 1 = 6 m;
F 2 = 30 N; d 2 = 6 m.
W ( Cindy ) = 40 * 6 = 240 Nm
W ( Andy ) = 30 * 6 = 180 Nm
The difference of their amounts if work:
240 Nm - 180 Nm = 60 nm
hope it helps!
Yes this is not gonna work
A sound wave. Because in a vacuum there is no medium in a vacuum. And the only wave that requires a medium to travel through is a sound wave.
Answer:
145.43 N
Explanation:
Weight is given by (mg)
where m = mass of the body
g = acceleration due to gravity
mass is constant everywhere and is equal to 77.1 kg, both on the earth and on the moon.
But the acceleration due to gravity exerted by the moon near the moon's surface is 16.6% that of Earth,
g(moon) = 0.166 g(earth) = 0.166 × 9.8 = 1.6268 m/s²
Weight on the moon = mg(moon) = (77.1×1.6268) = 125.43 N