Answer:
1.27 atm is the final pressure of the oxygen in the flask (with the stopcock closed).
2.6592 grams of oxygen remain in the flask.
Explanation:
Volume of the flask remains constant = V = 2.0 L
Initial pressure of the oxygen gas = 
Initial temperature of the oxygen gas = 
Final pressure of the oxygen gas = 
Final temperature of the oxygen gas = 
Using Gay Lussac's law:


1.27 atm is the final pressure of the oxygen in the flask (with the stopcock closed).
Moles of oxygen gas = n
(ideal gas equation)

Mass of 0.08310 moles of oxygen gas:
0.08310 mol × 32 g/mol = 2.6592 g
2.6592 grams of oxygen remain in the flask.
Answer:
C
Explanation:
no. of moles = no. of atoms/ Avogadro's number
0.5= N/6.02×10^23
N= 3.01×10^23
Answer:
58.61 grams
Explanation:
Taking The molecular weight of NaCl = 58.44 grams/mole
<u>Determine how many grams of NaCl to prepare the bath solution </u>
first we will calculate the moles of NaCl that is contained in 6L of 170 mM of NaCI solution
= ( 6 * 170 ) / 1000
= 1020 / 1000 = 1.020 moles
next
determine how many grams of NaCl
= moles of NaCl * molar mass of NaCl
= 1.020 * 58.44
= 58.61 grams
Answer:
Explanation:
In 150 ml of .06 g / ml solution , gram of iodine = 150 x .06 g = 9 g
Let volume of given concentration of .12 g / ml required be V
In volume V , gram of iodine = V x .12 g
According to question
V x .12 = 9 g
V = 9 / .12 = 75 ml
So, 75 ml of .12 g/ml will be taken and it is diluted to the volume of 150 ml to get the solution of required concentration .