Answer:
The answer is $250
Explanation:
Solution
From the example given, we are asked to find the internal transfer price of Phelan's product.
So, if Phelan is operating at capacity or speed and has unlimited external customer demand then the transfer price for Phelan's product is $250 as it has huge demand from customers
ANSWER: B) Lease the car with a 0 percent down payment.
EXPLANATION: The car Mark wants to buy has a price of $30,000 whereas his savings account has $500 and checking account has $300 which adds up to $800. The amount of money Mark has is only 2.66% of the cost of the car.
If he tries for option A which is buying the car with 10% down payment, then it would not have been possible as 10% of the car price would be $3,000. Mark at this moment will be short of money by $2,200.
If he tries for option B which is leasing with 0% down payment, Mark will be able own the car without paying any money and also saving the entire amount that his savings account and checking account has.
If he tries for option C which is leasing by paying 35% down payment, Mark will need $10,500. He will run short of money by $9,700.
If Mark tries for option D which is purchasing the car by paying 20% down payment, then he will need $6,000 which is impossible for Mark even if he pulls in money from both the accounts. He will run short of money by $5,200.
Answer and Explanation:
a. The computation of the material price variance is shown below:
= Actual Quantity × (Standard Price - Actual Price)
= 725,000 × ($2.95- $3)
= 725,000 × $0.5
= $36,250 unfavorable
b. The computation of the material quantity variance is shown below:
= Standard Price × (Standard Quantity - Actual Quantity)
= $2.95 × (730,000 - 725,000)
= $2.95 × 5,000
= $14,750 favorable
And, the total direct material cost variance is
= Material price variance + material cost variance
= $36,250 unfavorable + 14,750 favorable
= $21,500 unfavorable
Answer:
Which two actions will help you get the most benefit from an informational interview? The answer is B and E.