Answer: 2400V
Explanation:
This is a question on transformer. A transformer is a device used to step up or step down current and voltage. It consists of the primary windings and secondary windings. Each windings possesses both coil and amount of voltage across each coil.
The transformer formula is
Vs/Vp = Ns/Np
Where;
Vs is the voltage across the secondary coil
Vp is the voltage across the primary coil
Ns is the number of turn in the primary coil
Np is the number of turns in the primary coil.
According to the question,
Vs is unknown
Vp is 6000V
Ns is 20turns
Np is 50turns
Substituting the values in the formula given
Vs/6000 = 20/50
Vs = 6000×20/50
Vs = 2400V
Therefore the secondary voltage is 2400V
Answer:
the function varies linearly with the radius of the disk, so the smallest period is zero for a radius of zero centimeters
Explanation:
This system performs a simple harmonic movement where the angular velocity is given by
w = √ k / I
Where k is the constant recovered from the axis of rotation and I is the moment of inertia of the disk
The expression for the moment of inertia is
I = 1/2 m r²
Angular velocity, frequency and period are related
w = 2π f = 2π / T
Substituting
2π / T = √ k / I
T = 2π √ I / k
T = 2π √ (½ m r² / k)
T = (2π √m / 2k) r
We can see that the function varies linearly with the radius of the disk, so the smallest period is zero for a radius of zero centimeters
Answer:
Total charge flow through the cooker is 21600 C
Explanation:
As we know that the current flow through the cooker is given by Ohm's law
here it is given as




now the charge flow through it is given as

total time is t = 8 hours


Answer:
Explanation:
GIVEN DATA:
Distance between keisha and her friend 8.3 m
angle made by keisha toside building 30 degree
height of her friend monique is 1.5 m
from the figure



therefore
height of keisha is 
= 14.376 + 1.5

therefore option c is correct