The answer is 1.01 x 10^(-11) N. I arrived to this answer through calculating the GPEs of both balls. Bjorn's ball has a GPE of 1.402 x 10^(-11) N. Billie Jean's ball has a GPE of <span>2.503 x 10^(-11) N. I subtracted the two and I found that Billie Jean's tennis ball has a GPE of 1.01 x 10^(-11) more than Bjorn's tennis ball.</span>
#1
Volume of lead = 100 cm^3
density of lead = 11.34 g/cm^3
mass of the lead piece = density * volume


so its weight in air will be given as

now the buoyant force on the lead is given by


now as we know that


so by solving it we got
V = 11.22 cm^3
(ii) this volume of water will weigh same as the buoyant force so it is 0.11 N
(iii) Buoyant force = 0.11 N
(iv)since the density of lead block is more than density of water so it will sink inside the water
#2
buoyant force on the lead block is balancing the weight of it




(ii) So this volume of mercury will weigh same as buoyant force and since block is floating here inside mercury so it is same as its weight = 11.11 N
(iii) Buoyant force = 11.11 N
(iv) since the density of lead is less than the density of mercury so it will float inside mercury
#3
Yes, if object density is less than the density of liquid then it will float otherwise it will sink inside the liquid
Conservation of linear momentum:
m*v inital = m*v final
0.06*0.7 + 0.03*0 = 0.06*(-0.2) + 0.03*v
(my algebra, or use ur calculator: 0.06*.07=0.042, etc ... or ur teacher may think you got some help)
0.06*(0.7+0.2)=0.03*v, v = 0.06*0.9/0.03=1.8 m/s
Answer 1.8 m/s (positive, to the right).
De broglie wavelength,
, where h is the Planck's constant, m is the mass and v is the velocity.

Mass of hydrogen atom, 
v = 440 m/s
Substituting
Wavelength 

So the de broglie wavelength (in picometers) of a hydrogen atom traveling at 440 m/s is 902 pm