Answer:
...... . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Answer:
Each unit cost $800
Step-by-step explanation:
Annual compensation = $48,000
Annual number of units sold = 2000
Commission on each item sold = 3%
Compensation for 2000 units = $48,000
Compensation for 1 unit = $48,000/2000 = $24
Cost of one unit = compensation for one unit ÷ commission on one unit = $24 ÷ 3% = $24 ÷ 0.03 = $800
-17 is less than -1 so you will use the less than sign (<)
Answer: 17 __<__-1
< is less than
> is greater than
= is equal to
<span>≥ is greater than or equal to</span>
First of all, this is not an observational study, but an experiment, since we have two groups and one of the two groups is manipulated or treated. In an observational study the subjects are only observed.
Second, the students did not choose their groups - so we can't choose the last answer.
Therefore the correct answer is:
This is an experiment because a treatment was applied to a group.
Step-by-step explanation:
Difference per month = 28
=> January = February - 28 = 66-28 = 38