Answer:

Explanation:
This problem is an example of a perfectly inelastic collision. After the collision, the two cars merge into a single object. So in order to find the velocity of <em>that </em>object, we need to find the velocity of the center of mass of the given system of 2 cars.
Mass of Ford =
= 2080 kg
Mass of truck =
= 18400 kg
Velocity of Ford =
= 22.6 m/s north
Velocity of truck =
= 10.4 m/s east
Let us break up the velocity vector into 2 components, one along north (
) and one along east (
).
Therefore,
(speed of truck along the north is zero)
Similarly,
(speed of Ford along the east is zero)
Hence, the resultant speed of the entangled cars is given by,

and the direction is given by (please refer to the figure attached),
