Answer:
The K sp Value is 
Explanation:
From the question we are told that
The of
is = 122.5 g/ mol
The mass of
dissolved is 
The volume of solution is 
The number of moles of
is mathematically evaluated as

Substituting values


Generally concentration is mathematically represented as
For


The dissociation reaction of
is

The solubility product constant is mathematically represented as

Since there is no ionic reactant we have
![K_{sp} = [k^+] [ClO_3^-]](https://tex.z-dn.net/?f=K_%7Bsp%7D%20%3D%20%5Bk%5E%2B%5D%20%5BClO_3%5E-%5D)



Answer: conduction, convection, radiation
explanation: heats transferred using these three methods and all of them are used in different ways, convection is heat through solids, conduction being used as liquid/gas, radiation being used as electromagnetic waves.
hope this helped!!
Answer:
Explanation:
The vapor pressure of diethyl ether (ether) is 463.57 mm Hg at 25 °C. A nonvolatile, nonelectrolyte that dissolves in diethyl ether is aspirin. Calculate the vapor pressure of the solution at 25 °C when 14.88 grams of aspirin, C9H8O4 (180.1 g/mol), are dissolved in 269.2 grams of diethyl ether. diethyl ether = CH3CH2OCH2CH3 = 74.12 g/mol.
mol of C4H10O = mass of C4H10O / molar mass of C4H10O
= 242.1 g / 74.12 g/mol
= 3.266 mol
mol of C9H8O4 = mass of C9H8O4 / molar mass of C9H8O4
= 10.33 g / 180.1 g/mol
= 0.05736 mol
mole fraction of C4H10O,
X = mole of CHH1O0 / total mol
= (3.266)/(3.266 + 0.05736)
= 0.9827
now use:
P = Po*X
P = 463.57 * 0.9827
= 455.6 mm Hg