Empirical Formula is Fe1S1O4
(the numbers are suppose to be subscript)
Answer:
Density = 4.191 gm/L
Explanation:
Given:
Molar mass = 93.89 g/mol
Volume(Missing) = 22.4 L (Approx)
Find:
Density at STP
Computation:
Density = Mass/Volume
Density = 93.89 / 22.4
Density = 4.191 gm/L
Full Question:
A flask containing 420 Ml of 0.450 M HBr was accidentally knocked to the floor.?
How many grams of K2CO3 would you need to put on the spill to neutralize the acid according to the following equation?
2HBr(aq)+K2CO3(aq) ---> 2KBr(aq) + CO1(g) + H2O(l)
Answer:
13.1 g K2CO3 required to neutralize spill
Explanation:
2HBr(aq) + K2CO3(aq) → 2KBr(aq) + CO2(g) + H2O(l)
Number of moles = Volume * Molar Concentration
moles HBr= 0.42L x .45 M= 0.189 moles HBr
From the stoichiometry of the reaction;
1 mole of K2CO3 reacts with 2 moles of HBr
1 mole = 2 mole
x mole = 0.189
x = 0.189 / 2 = 0.0945 moles
Mass = Number of moles * Molar mass
Mass = 0.0945 * 138.21 = 13.1 g