1) Yes
2) 
Explanation:
1)
To solve this part, we have to calculate the pressure at the depth of the batyscaphe, and compare it with the maximum pressure that it can withstand.
The pressure exerted by a column of fluid of height h is:

where
is the atmospheric pressure
is the fluid density
is the acceleration due to gravity
h is the height of the column of fluid
Here we have:
is the sea water density
h = 5440 m is the depth at which the bathyscaphe is located
Therefore, the pressure on it is

Since the maximum pressure it can withstand is 60 MPa, then yes, the bathyscaphe can withstand it.
2)
Here we want to find the force exerted on the bathyscaphe.
The relationship between force and pressure on a surface is:

where
p is hte pressure
F is the force
A is the area of the surface
Here we have:
is the pressure exerted
The bathyscaphe has a spherical surface of radius
r = 3 m
So its surface is:

Therefore, we can find the force exerted on it by re-arranging the previous equation:

Answer:
3.2 MN
Explanation:
Given that
Mass of the box, m = 52 kg
Initial velocity of the box, u = 400 m/s
Final velocity of the box, v = 0 m/s
Time taken for the collision, t = 0.0065 s
Using the equation of motion
V = u + at, we turn around and make acceleration, a the subject of the formula. Now we have,
a = (v - u) / t
a = (0 - 400) / 0.0065
a = 61538.5 m/s²
The acceleration(which is negative acceleration or retar.dation actually) is 61538.5 m/s². We then proceed to is this acceleration in the basic Force equation, to get the magnitude of force needed.
Remember,
Force = mass * acceleration
F = ma, we already have our mass and acceleration, all we do is multiply
F = 52 * 61538.5
F = 3200002 N or 3.2 MN
Therefore, the magnitude of the force that acts on the box during collision is 3.2 MN
To develop this problem it is necessary to apply the concepts related to Interference and the Two slit experiment.
Young's equation defines the separation between fringes this phenomenon as,

Where,
Wavelength
d = Separation between fringes
a = Slit width
D = Distance between the slits and screen
Then for the two case we have


Calculating the new separation between the fringes would be



We have then,


Therefore the correct answer is c.
The symbol "E3" represents the energy of electrons in the third energy level.
I hope my answer has come to your help. Thank you for posting your question here in Brainly. We hope to answer more of your questions and inquiries soon. Have a nice day ahead!