Answer: 14.52*10^6 m/s
Explanation: In order to explain this problem we have to consider the energy conservation for the electron within the coaxial cylidrical wire.
the change in potential energy for the electron; e*ΔV is equal to energy kinetic gained for the electron so:
e*ΔV=1/2*m*v^2 v^=(2*e*ΔV/m)^1/2= (2*1.6*10^-19*600/9.1*10^-31)^1/2=14.52 *10^6 m/s
Answer:

Explanation:
You can consider that the force that acts over the proton is the same to the force over the electron. This is because the electric force is given by:


where E is the constant electric field between the parallel plates, and is the same for both electron and proton. Also, the charge is the same.
by using the Newton second law for the proton, and by using kinematic equation for the calculation of the acceleration you can obtain:

(it has been used that vp^2 = v_o^2+2ad) where d is the separation of the plates, ap the acceleration of the proton, vp its velocity and mp its mass.
By doing the same for the electron you obtain:

we can equals these expressions for both proton and electron, because the forces qE are the same:

<h3><u>Answer</u>;</h3>
= 22°
<h3><u>Explanation</u>;</h3>
- According to Snell's law, the ratio of the sine of the angle of incidence to the sine of the angle of refraction is a constant. The constant value is called the refractive index of the second medium with respect to the first.
- Therefore; Sin i/Sin r = η
In this case; Angle of incidence = 90° -60° =30°, angle of refraction =? and η = 1.33
Thus;
Sin 30 / Sin r = 1.33
Sin r = Sin 30°/1.33
= 0.3759
r = Sin^-1 0.3759
= 22.08
<u>≈ 22°</u>
A falling skydiver opens his parachute. A short time later, the weight of the skydiver-parachute system and the drag force exerted on the system are equal in magnitude. The following statements predicts the motion of the skydiver at this time
<u>The skydiver is moving downward with constant speed.</u>
Explanation:
Immediately on leaving the aircraft, the skydiver accelerates downwards due to the force of gravity. There is no air resistance acting in the upwards direction, and there is a resultant force acting downwards. The skydiver accelerates towards the ground.
The forces acting on a falling leaf are : gravity and air resistance.
The net force and the acceleration on the falling skydiver is upward.
An upward net force on a downward falling object would cause that object to slow down. The skydiver thus slows down.
As the speed decreases, the amount of air resistance also decreases until once more the skydiver reaches a terminal velocity.
<u>A skydiver falling at a constant speed opens his parachute. When the skydiver is falling, the forces are unbalanced.</u>
The answer:
the relationship between elementary charge, potential difference and electrical potential energy is given by
E= qV
E: lectrical potential energy
q: elementary charge
V: potential difference
but we have e=abs val(q)=3
so we have E= qV=3ex4.5V=<span>13.5 eV
</span>
the answer is <span>(4)13.5 eV</span>