Answer:
Al
Explanation:
4 Al + 3 O₂ → 2 Al₂O₃
You need to figure out which one has the smaller mole ratio. Convert both substances from grams to moles.
(10.0 g Al)/(26.98 g/mol) = 0.3706 mol Al
(19.0 g O₂)/(32.00 g/mol) = 0.5938 mol O₂
Now, use the mole ratios of reactant to product to see which substance produces the least amount of product.
(0.3706 mol Al) × (2 mol Al₂O₃/4 mol Al) = 0.1853 mol Al₂O₃
(0.5938 mol O₂) × (2 mol Al₂O₃/3 mol O₂) = 0.3958 mol Al₂O₃
Since aluminum produces the least amount of product, this is the limiting reagent.
Density H2O = 1g/cm³
1,5 kg H2O = 1500g = 1500cm³ (1dm³ = 1000cm³)
3moles of NaCl-----in---------1500cm³ H2O
x moles of NaCl ----in--------1000cm³ H2O
x = 2moles of NaCl
answer: 2 mol/dm³
Answer:
-It is considered the modern atomic model.
-It describes the probable locations of the electrons
Explanation:
edge 2020
Answer:
The correct answer is is option B
b. 93.3 g
Explanation:
SEE COMPLETE QUESTION BELOW
Hydrogen chloride gas can be prepared by the following reaction: 2NaCl(s) + H2SO4(aq) → 2HCl(g) + Na2SO4(s)
How many grams of HCl can be prepared from 2.00 mol H2SO4 and 2.56 mol NaCl?
a. 7.30 g
b. 93.3 g
c. 146 g
d. 150 g
e. 196 g
CHECK THE ATTACHMENT FOR STEP BY STEP EXPLANATION