Answer:
B) Δ[C]/Δt = 3,60x10⁻² M⁻¹s⁻¹ [A] [B]
Explanation:
For the reaction A + B → C
The formula for rate of reaction is:
Δ[C]/Δt = k [A] [B]
As you have [A], [B] and Δ[C]/Δt information you can multiply [A] times [B] and take this value as X and Δ[C]/Δt as Y. The slope of this lineal regression will be k.
Thus, you must obtain:
y = 3,60x10⁻² X
Thus, rate of reaction is:
B) Δ[C]/Δt = 3,60x10⁻² M⁻¹s⁻¹ [A] [B]
I hope it helps!
28.02g ------ 1 mol
X g ------------ 4.60 mol
X = (28.02×4.60)/1
X = 128,892 g
potential energy with the heat given to the food
Molar mass CaCl₂ = 111.0 g/mol
number of moles:
n = mass of solute / molar mass
n = 85.3 / 111.0
n = 0.7684 moles of CaCl₂
M = n / V
0.788 M = <span>0.7684 / V
</span>
V = 0.7684 / 0.788
V = 0.97512 L
hope this helps!
There’s no question for me to answer ?