Answer:
Explanation:
Cheese, Meat, dough, Sauce
Physical properties of a bag of microwaveable popcorn are the mass of it, the color of it, the size of it, and the weight of it. Two chemical properties of a bag of microwavable popcorn are it changed from seeds to popcorn and it popped.
Answer: 178.9 g
Explanation:
Density = 
find volume of the cube: (5.80 cm) (5.80 cm) (5.80cm) = 195.112 cm³
1.0 cm³ = 1.0 mL
so 195.112 cm³ = 195.112 mL
plug value into density equation:
0.917 g/mL = (mass) / (195.112 mL)
and solve for mass!
Answer:
Equilibrium constant of the given reaction is 
Explanation:
....
....
The given reaction can be written as summation of the following reaction-


......................................................................................

Equilibrium constant of this reaction is given as-
![\frac{[NOBr]^{2}}{[N_{2}][O_{2}][Br_{2}]}](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cfrac%7B%5BNOBr%5D%5E%7B2%7D%7D%7B%5BN_%7B2%7D%5D%5BO_%7B2%7D%5D%5BBr_%7B2%7D%5D%7D)
![=(\frac{[NOBr]}{[NO][Br_{2}]^{\frac{1}{2}}})^{2}(\frac{[NO]^{2}}{[N_{2}][O_{2}]})](https://tex.z-dn.net/?f=%3D%28%5Cfrac%7B%5BNOBr%5D%7D%7B%5BNO%5D%5BBr_%7B2%7D%5D%5E%7B%5Cfrac%7B1%7D%7B2%7D%7D%7D%29%5E%7B2%7D%28%5Cfrac%7B%5BNO%5D%5E%7B2%7D%7D%7B%5BN_%7B2%7D%5D%5BO_%7B2%7D%5D%7D%29)


In given data:
maximum absorption wavelength λ = 580 nm = 580 x 10⁻⁹ m
write the equation to find the crystal field splitting energy:
E = hC / λ
Here, E is the crystal field splitting energy, h = 6.63 x 10⁻³⁴ J.sec is Planck's constant and C = 3 x 10⁸ m/sec is speed of light.
substitute in the equation above:
E = (6.64 x 10⁻³⁴ x 3 x 10⁸) / (580 x 10⁻⁹) = 3.43 x 10⁻¹⁹J
This crystal field splitting energy is for 1 ion.
Number of atoms in one mole, NA = 6.023 x 10²³
to calculate the crystal field splitting energy for one mole:
E(total) = E x NA
= (3.43 x 10⁻¹⁹) x (6.023 x 10²³) = 206 kJ/ mole