The net ionic equation of borax hydrolysis would be:
<span>Na2B4O7 + 7H2O-----------------> 2 NaOH + 4 H3BO3
</span>
Wherein 2 moles of sodium hydroxide and 4 moles of boric acid are produced by the hydrolysis.
I hope my answer has come to your help. Thank you for posting your question here in Brainly. We hope to answer more of your questions and inquiries soon. Have a nice day ahead!
Answer: a) 
b) 
Explanation:
If percentage are given then we are taking total mass is 100 grams.
So, the mass of each element is equal to the percentage given.
a) Mass of Ba= 66.06 g
Mass of Cl = 34.0 g
Step 1 : convert given masses into moles.
Moles of Ba =
Moles of Cl = \frac{\text{ given mass of Cl}}{\text{ molar mass of Cl}}= \frac{34g}{35.5g/mole}=0.96moles[/tex]
Step 2 : For the mole ratio, divide each value of moles by the smallest number of moles calculated.
For Ba =
For O =
The ratio of Ba: Cl= 1:2
Hence the empirical formula is 
b) Mass of Bi= 80.38 g
Mass of O= 18.46 g
Mass of H = 1.16 g
Step 1 : convert given masses into moles.
Moles of Bi =
Moles of O=
Moles of H=
Step 2 : For the mole ratio, divide each value of moles by the smallest number of moles calculated.
For Bi=
For O =
For H=
The ratio of Bi: O: H= 1:3: 3
Hence the empirical formula is 
<span>The element that is used in light bulbs as a filament is tungsten - this is almost always the case in halogen and incandescent bulbs. Tungsten is chosen for this purpose because of the fact it can withstand temperatures of up to 4,500 degrees, as well as being incredibly flexible.</span>
Answer:
a. 278.4kJ/mol
b. due to resonance, some energy are released
Explanation:
Hey there:
1 cm³ = 1 mL
D = m / V
7.25 = 12.9 / V
V = 12.9 / 7.25
V = 1.779 cm³