2.10 x 10^-10 M. Ans
pH + pOH = 14
Where, pOH is the power of hydroxide ion concentration and pH is the power of concetration of the H+ ion.
Now, pOH = 14 - 4.32
= 9.68
Now, the concentration of [H+] is 10-7 M, then pH is 7 and for [OH-] = 10-7 M, the pOH is also 7.
Now, pOH = -log[OH-]
[OH-] = 10^- pOH
= 10^-9.68
= 2.10 x 10^-10 M
Answer : The results would show more amount of water in the hydrated sample.
Explanation :
The amount of water of crystallization can be found by taking the masses of hydrated copper sulfate and anhydrous copper sulfate.
The difference in masses indicates the mass of water lost during dehydration process.
If during dehydration process, some of the copper sulfate spatters out of the crucible, then this would give us less mass for anhydrous sample than the actual.
As a result, the difference in masses of hydrated sample and the anhydrous sample would be more.
Therefore the results would show more amount of water in the hydrated sample.
Answer:
Explanation:
We have in this question the equilibrium
X ( g ) + Y ( g ) ⇆ Z ( g )
With the equilibrium contant Kp = pZ/(pX x pY)
The moment we change the concentration of Y, we are changing effectively the partial pressure of Y since pressure and concentration are directly proportional
pV = nRT ⇒ p = nRT/V and n/V is molarity.
Therefore we can calculate the reaction quotient Q
Qp = pZ/(pX x pY) = 1/ 1 x 0.5 atm = 2
Since Qp is greater than Kp the system proceeds from right to left.
We could also arrive to the same conclusion by applying LeChatelier´s principle which states that any disturbance in the equilibrium, the system will react in such a way to counteract the change to restore the equilibrium. Therefore, by having reduced the pressure of Y the system will react favoring the reactants side increasing some of the y pressure until restoring the equilibrium Kp = 1.
Answer:
3.861x10⁻⁹ mol Pb⁺²
Explanation:
We can <u>define ppm as mg of Pb²⁺ per liter of water</u>.
We<u> calculate the mass of lead ion in 100 mL of water</u>:
- 100.0 mL ⇒ 100.0 / 1000 = 0.100 L
- 0.100 L * 0.0080 ppm = 8x10⁻⁴ mg Pb⁺²
Now we <u>convert mass of lead to moles</u>, using its molar mass:
- 8x10⁻⁴ mg ⇒ 8x10⁻⁴ / 1000 = 8x10⁻⁷ g
- 8x10⁻⁷ g Pb²⁺ ÷ 207.2 g/mol = 3.861x10⁻⁹ mol Pb⁺²
Answer:
Four moles of the cation
Explanation:
2Rb2CrO4(s)<--------> 4Rb^+(aq) + 2CrO4^2-(aq)
Now looking at the reaction equation, it can be seen that one mole of rubidium chromate contains two moles of rubidium ions and one mole of chromate ions.
The dissolution of two moles of rubidium chromate should then yield four moles of rubidium ions and two moles of chromate ions since the ratio of ions present is 2:1.
This explains the reaction equation written above for the dissolution of two moles of rubidium chromate as shown.