Answer:
A) 14.7 m
B) 1.732s
C) 13.86m east and 8.66 m south
D) 19.42 m/s
Explanation:
Let x,y,z be the short-cut for east, north and up direction i,j,k, respectively
A) at t = 0, the rock is at the roof top. So the height of the roof top is
z(0) = 14.7 - 4.9*0 = 14.7 m
B) When the stone hits the ground z(t) = 0




C) the position of the stone when it hits the ground is



So it's 13.86m east and 8.66 m south when it hits the ground
D) First we derive the velocity function by differentiate the position function

The stone hits the ground at t = 1.732 s


The magnitude of this is
m/s