The combustion of any hydrocarbon yields water and carbon dioxide. We will now construct a balanced equation:
C₃H₈ + 5O₂ → 3CO₂ + 4H₂O
Each mole of propane requires 5 moles of oxygen.
Answer: option C. 2 and 3.
Explanation:
1) Isotopes are atoms of a same element with different number of neutrons. That means that the isotopes of a same element have the same number of protons, since the number of protons is what identify an element.
2) For example, all the atoms of oxygen have 8 protons. But isotope oxygen-16 has 8 neutrons, while oxygen-18 has 10 neutrons.
3) In the figure there are 3 different atoms:
i) atom # 1 has 5 protons and 7 neutrons
ii) atom # 2 has 6 protons and 7 neutrons
iii) atom # 3 has 6 protons and 8 neutrons.
4) Hence the atoms with the same number of protons and different number of neutrons are the #2 and the # 3. So, they are the isotopes of the same element.
Because there are many numbers of the human measurement . we must manage the uncertainly doing calculations because we can know what we are calculating.
Answer:
The answer to your question is 7160 cm
Explanation:
Data
diameter = 1 mm
length = ?
amount of gold = 1 mol
density = 17 g/cm³
Process
1.- Get the atomic mass of gold
Atomic mass = 197 g
then, 197g ------------ 1 mol
2.- Calculate the volume of this wire
density = mass/volume
volume = mass/density
volume = 197/17
volume = 5.7 cm³
3.- Calculate the length of the wire
Volume = πr²h
solve for h
h = volume /πr²
radius = 0.05 cm
substitution
h = 5.7/(3.14 x 0.05²)
h = 5.7 / 0.0025
h = 7159.2 cm ≈ 7160 cm
Answer:
Reactions 1, 3 and 5
Explanation:
First thing's first, let's ensure that all the reactions given are balanced. This is given as;
CO(g) + 1/2 O2(g )→ CO2(g)
Li(s) + 1/2 F2(l) → LiF(s)
C(s) + O2(g) → CO2(g)
CaCO3(g) → CaO + CO2(g)
2Li(s) + F2(g) → 2LiF(s)
For the condition to be valid;
- There is by convention 1 mol of product made. This means we eliminate reactions with more than one mole of compound formed. This eliminates reaction 5.
- The lements haveto be in their state at room temperature. Fluorine is a gas, not a liquid, at room temperature ans pressure, so 2 is not a correct answer.
This leaves us with reactions 1, 3 and 5 as the correct reactions that satisify the condition.