The area of the sprinkles can be determined through the area of a circle that is pi * r^2 in which the given dimensions above are the radii, r. The second scenarios radius is only half of the original, that is 4 ft. In this case, we can compute the area of the second again. We calculate next the difference of two areas of circles.
Answer:
Explanation:
When the positively charged half shell is brought in contact with the electroscope, its needle deflects due to charge present on the shell.
When the negatively charged half shell is brought in contact with the positively charged shell , the positive and negative charge present on each shell neutralises each other .So both the shells lose their charges .The positive half shell also loses all its charges
When we separate the half shells , there will be no deflection in the electroscope because both the shell have already lost their charges and they have become neutral bodies . So they will not be able to produce any deflection in the electroscope.
Answer:0.2mm
Explanation:
The length of one VSD=8/10=0.8mm
The least count of the instrument is the difference between the length of one MSD and length of one VSD
The length of inebriated MSD=1mm
Therefore,
The least count=1-0.8=0.2mm
Answer:
5702.88 J or 5.7mJ
Explanation:
Given that :
C 1 = 6.0-μF
C 2 = 4.0-μF
V 1 = 50V
V 2 = 34V
Note that : Q = CV
Q 1 = C1 * V1
Q 1 = 50×6 = 300μC
Q 2 = 34×4 = 136μC
Parallel connection = C 1 + C 2
= 6+4 = 10μC
V = Qt/C
Where Qt = Q1+Q2
V = Q1+Q2/C
V = 300+136/10
V = 437/10
V = 43.6volts
Uc1 = 1/2×C1V^2
= 1/2 × 6μF × 43.6^2
= 1/2 × 6μF × 1900.96
= 3μF × 1900.96volts
= 5702.88J
= 5702.88J/1000
= 5.7mJ
Answer:
a earthquake can affect people on the land so it destroy more thing than a tsunami.tsunamis can only affect people who are near the ocean