1 in=2.54 cm=(2.54 cm)(1 m/100 cm)=0.0254 m
Therefore:
1 in=0.0254 m
1 in³=(0.0254 m)³=1.6387064 x 10⁻⁵ m³
Therefore:
8.06 in³=(8.06 in³)(1.6387064 x 10⁻⁵ m³ / 1 in³)≈1.321 x 10⁻⁴ m³.
Answer: 8.06 in³=1.321 x 10⁻⁴ m³
Under the Big Top elephant, Ella (2500 kg), is attracted to Phant, the 3,000 kg elephant. They are separated by 8
Answer:
(a) The magnitude of the lift force is 52144.71 N, approximately.
(b) The magnitude of the air resistance force opposing the movement is 17834.54 N, approximately.
Explanation:
Since the helicopter is moving horizontally at a constant velocity, we can assume that the net force acting on it is zero, then
(a) in the vertical direction we have
.
(b) Now horizontally,
Answer : The mass of ice melted can be, 3.98 grams.
Explanation :
First we have to calculate the moles of ice.

where,
Q = energy absorbed = 27.2 kJ
= enthalpy of fusion of ice = 6.01 kJ/mol
n = moles = ?
Now put all the given values in the above expression, we get:


Now we have to calculate the mass of ice.

Molar mass of ice = 18.02 g/mol

Thus, the mass of ice melted can be, 3.98 grams.
Answer:
Combustibility is a measure of how easily a substance bursts into flame, through fire or combustion. This is an important property to consider when a substance is used for construction or is being stored. It is also important in processes that produce combustible substances as a by-product.
Explanation: