Answer: 2185
Step-by-step explanation:
Let p be the proportion of visitors are campers.
Given : The Tennessee Tourism Institute (TTI) plans to sample information center visitors entering the state to learn the fraction of visitors who plan to camp in the state.
The prior proportion of visitors are campers : p=0.35
Allowable error : E= 2%= 0.02
We know that the z-value for 95% confidence = 
Then by Central Limit Theorem , the required sample size would be :


Simply , we get
[Rounded to the next whole number.]
Hence, the smallest sample size to estimate the population proportion of campers =2185
Answer:
B. y = -0.58x^2 -0.43x +15.75
Step-by-step explanation:
The data has a shape roughly that of a parabola opening downward. So, you'll be looking for a 2nd-degree equation with a negative coefficient of x^2. There is only one of those, and its y-intercept (15.75) is in about the right place.
The second choice is appropriate.
_____
The other choices are ...
A. a parabola opening upward
C. an exponential function decaying toward zero on the right and tending toward infinity on the left
D. a line with negative slope (This might be a good linear regression model, but the 2nd-degree model is a better fit.)
Answer:
The radius of the circle is 5 units
Step-by-step explanation:
Given in the question,
centered point = (-3 , 2)
a point in the circle = (1,5)
To find the radius of circle we will use the circle equation
(x – h)² + (y – k)² = r²,
with the centre being at the point (h, k) and the radius being r.
Plug values in the equation
(1 – (-3))² + (5 – 2)² = r²
(1+3)² + (3)² = r²
4² + 3² = r²
25 = r²
r = √25
r = 5
Answer:
A) f(-3) = g(-4)
Step-by-step explanation: hope it helps