<span>Density is a value for
mass, such as kg, divided by a value for volume, such as m3. Density is a
physical property of a substance that represents the mass of that substance per
unit volume. We calculate as follows:
PV = nRT
PV = mRT/ Molar mass
m/V = P(molar mass)/RT
Density = P(molar mass)/RT
Density = 2.0 ( 30.97 ) / 0.08206 ( 20 + 273.15) = 2.57 g/L <----First option</span>
CaCl2(aq) + K2CO3(aq) → 2 KCl(aq) + CaCO3(aq)
1.12 g
2.23 g
0.896 g
4.47 g
1.12 g
Hope it helps :)
Answer:
19
Explanation:
The total distance traveled by the toy cay would be 19 cm.
The total distance traveled should not be mistaken for total displacement. While displacement measures the distance and direction from the starting position of the toy car relative to its final position, the total distance traveled is calculated by adding all the movements of the toy car together. Hence;
Total distance traveled = 9 + 4 + 6 = 19 cm
Answer:
Explanation:
<u>1) Data:</u>
a) n = 2 moles
b) T = 373 K
c) V = 2.5 liter
d) P = ?
<u>2) Chemical principles and formula</u>
You need to calculate the pressure of the propane gas in the mixture before reacting. So, you can apply the partial pressure principle which states that each gas exerts a pressure as if it occupies the entire volume.
Thus, you just have to use the ideal gas equation: PV = nRT
<u>3) Solution:</u>
P = 2 mol × 0.08206 atm-liter /K-mol × 373K / 2.5 liter = 24.5 atm
Since the number of moles are reported with one significant figure, you must round your answer to one significant figure, and that is 20 atm (20 is closer to 24.5 than to 30).