Answer:
The volume of the sample is 17.4L
Explanation:
The reaction that occurs requires the same amount of CO and NO. As the moles added of both reactants are the same you don't have any limiting reactant. The only thing we need is the reaction where 4 moles of gases (2mol CO + 2mol NO) produce 3 moles of gases (2mol CO2 + 1mol N2). The moles produced are:
0.1800mol + 0.1800mol reactants =
0.3600mol reactant * (3mol products / 4mol reactants) = 0.2700 moles products.
Using Avogadro's law (States the moles of a gas are directly proportional to its pressure under constant temperature and pressure) we can find the volume of the products:
V1n2 = V2n1
<em>Where V is volume and n moles of 1, initial state and 2, final state of the gas</em>
Replacing:
V1 = 23.2L
n2 = 0.2700 moles
V2 = ??
n1 = 0.3600 moles
23.2L*0.2700mol = V2*0.3600moles
17.4L = V2
<h3>The volume of the sample is 17.4L</h3>
Answer:
3.24 × 10^5 J/mol
Explanation:
The activation energy of this reaction can be calculated using the equation:
ln(k2/k1) = Ea/R x (1/T1 - 1/T2)
Where; Ea = the activation energy (J/mol)
R = the ideal gas constant = 8.3145 J/Kmol
T1 and T2 = absolute temperatures (K)
k1 and k2 = the reaction rate constants at respective temperature
First, we need to convert the temperatures in °C to K
T(K) = T(°C) + 273.15
T1 = 325°C + 273.15
T1 = 598.15K
T2 = 407°C + 273.15
T2 = 680.15K
Since, k1= 8.58 x 10-9 L/mol, k2= 2.16 x 10-5 L/mol, R= 8.3145 J/Kmol, we can now find Ea
ln(k2/k1) = Ea/R x (1/T1 - 1/T2)
ln(2.16 x 10-5/8.58 x 10-9) = Ea/8.3145 × (1/598.15 - 1/680.15)
ln(2517.4) = Ea/8.3145 × 2.01 × 10^-4
7.831 = Ea(2.417 × 10^-5)
Ea = 3.24 × 10^5 J/mol
Answer:
Keiko should mix 20 mL 1% solution and 80 mL 6% solution for to make 100 mL 5% solution
Explanation:
There are 2 unknown values X= mL 6% solution and Y=1% solution. So, we need 2 equations:
1. Equation acid concentration. X mL 6% + Y mL 1% = 100 mL 5%
2. Equation solvent concentration X mL 94% + Y mL 99% = 100 mL 95%
When clearing X and Y :
(X mL 6% + Y mL 1% = 100 mL 5%) (-15,7)
X mL 94% + Y mL 99% = 100 mL 95%
_______________________________
- Y 0.83 = 16.5
Y = 19.9 mL 1% solution
Replace Y in anyone equation and X = 80 mL 6% solution
I hope to see been helpful
Question 1 the answer is sheng
Question 2 is Zheng
Question 3 is B
Answer : Both solutions contain
molecules.
Explanation : The number of molecules of 0.5 M of sucrose is equal to the number of molecules in 0.5 M of glucose. Both solutions contain
molecules.
Avogadro's Number is
=
which represents particles per mole and particles may be typically molecules, atoms, ions, electrons, etc.
Here, only molarity values are given; where molarity is a measurement of concentration in terms of moles of the solute per liter of solvent.
Since each substance has the same concentration, 0.5 M, each will have the same number of molecules present per liter of solution.
Addition of molar mass for individual substance is not needed. As if both are considered in 1 Liter they would have same moles which is 0.5.
We can calculate the number of molecules for each;
Number of molecules =
;
∴ Number of molecules =
which will be = 
Thus, these solutions compare to each other in that they have not only the same concentration, but they will have the same number of solvated sugar molecules. But the mass of glucose dissolved will be less than the mass of sucrose.