Answer:
a. The total momentum of the trolleys which are at rest before the separation is zero
b. The total momentum of the trolleys after separation is zero
c. The momentum of the 2 kg trolley after separation is 12 kg·m/s
d. The momentum of the 3 kg trolley is -12 kg·m/s
e. The velocity of the 3 kg trolley = -4 m/s
Explanation:
a. The total momentum of the trolleys which are at rest before the separation is zero
b. By the principle of the conservation of linear momentum, the total momentum of the trolleys after separation = The total momentum of the trolleys before separation = 0
c. The momentum of the 2 kg trolley after separation = Mass × Velocity = 2 kg × 6 m/s = 12 kg·m/s
d. Given that the total momentum of the trolleys after separation is zero, the momentum of the 3 kg trolley is equal and opposite to the momentum of the 2 kg trolley = -12 kg·m/s
e. The momentum of the 3 kg trolley = Mass of the 3 kg Trolley × Velocity of the 3 kg trolley
∴ The momentum of the 3 kg trolley = 3 kg × Velocity of the 3 kg trolley = -12 kg·m/s
The velocity of the 3 kg trolley = -12 kg·m/s/(3 kg) = -4 m/s
Answer:
2188 years
Explanation:
given,
see level rising at the rate = 3.2 mm/yr
height of the sea level to rise = 7 m
time it will take rise 7 m = ?
we know,
1 m = 1000 mm
1 mm = 0.001 m
rate of increase of rate = 0.0032 m/year
time taken to rise = 
= 2187.5 years
Now, time taken by the sea level to rise 7 m is equal to 2188 years.
Answer:
f=15.5 Hz
Explanation:
Let's determine the internal resistance:

ρ = 1.68*10^-8 Ω m


Ω
Since the bulb is rated at 12.0 V and 25.0 W,
Current

Therefore, voltage drop inside generator =

Actual EMF required is

Note that this is an RMS value.
The peak voltage is

For a generator, by Faraday's Law,

*ω
ω
f=ω/(2π)=
f=144.5 rad/s/(2π)
f=23.001 Hz
Weight of the carriage 
Normal force 
Frictional force 
Acceleration 
Explanation:
We have to look into the FBD of the carriage.
Horizontal forces and Vertical forces separately.
To calculate Weight we know that both the mass of the baby and the carriage will be added.
- So Weight(W)

To calculate normal force we have to look upon the vertical component of forces, as Normal force is acting vertically.We have weight which is a downward force along with
, force of
acting vertically downward.Both are downward and Normal is upward so Normal force 
- Normal force (N)

- Frictional force (f)

To calculate acceleration we will use Newtons second law.
That is Force is product of mass and acceleration.
We can see in the diagram that
and
component of forces.
So Fnet = Fy(Horizontal) - f(friction) 
- Acceleration (a) =

So we have the weight of the carriage, normal force,frictional force and acceleration.
Answer:
They two waves has the same amplitude and frequency but different wavelengths.
Explanation: comparing the wave equation above with the general wave equation
y(x,t) = Asin(2Πft + 2Πx/¶)
Let ¶ be the wavelength
A is the amplitude
f is the frequency
t is the time
They two waves has the same amplitude and frequency but different wavelengths.