Answer:
T₂ =602 °C
Explanation:
Given that
T₁ = 227°C =227+273 K
T₁ =500 k
Gauge pressure at condition 1 given = 100 KPa
The absolute pressure at condition 1 will be
P₁ = 100 + 100 KPa
P₁ =200 KPa
Gauge pressure at condition 2 given = 250 KPa
The absolute pressure at condition 2 will be
P₂ = 250 + 100 KPa
P₂ =350 KPa
The temperature at condition 2 = T₂
We know that

T₂ = 875 K
T₂ =875- 273 °C
T₂ =602 °C
Answer: B
Explanation:
Limiting the maximum current through the bulb. This will help in preserving or improving the bulb's lifetime and also this won't have an effect on the brightness of the bulb as brightness is affected by the average value. Although brightness is a factor of current, reducing the maximum current won't have any bearing on the average current the bulb is getting.
Answer:
0.00325 moles/liter/second
Explanation:
The tangent line has a slope of (y2 -y1)/(x2 -x1) = (0.35-0.48)/(40-0) = -0.00325.
The rate of the reaction is about 0.00325 moles/liter/second.
_____
This is the rate of decrease of the concentration of A.
Since they're going in the same direction, just add the velocities together.
7.3 m/s + 0.34 m/s = 7.64m/s