Using the formula A squared plus B squared equals C squared, we can find the solution by substituting 5 for A and 12 for B.
By squaring 5, we get 25, and by squaring 12, we get 144. Adding these, we get 169. The square root of this is 13.
Answer:
3349J/kgC
Explanation:
Questions like these are properly handled having this fact in mind;
Quantity of heat = mcΔ∅
m = mass of subatance
c = specific heat capacity
Δ∅ = change in temperature
m₁c₁(∅₂-∅₁) = m₂c₂(∅₁-∅₃)
m₁ = mass of block = 500g = 0.5kg
c₁ = specific heat capacity of unknown substance
∅₂ = block initial temperature = 50oC
∅₁ = equilibrium temperature of block and water after mix= 25oC
m₂= mass of water = 2kg
c₂ = specific heat capacity of water = 4186J/kg C
∅₃ = intial temperature of water = 20oC
0.5c₁(50-25) = 2 x 4186(25-20)
And we can find c₁ which is the unknown specific heat capacity
c₁ =
= 3348.8J/kg C≅ 3349J/kg C
Answer:
So length of pendulum is 143.129 m
Explanation:
We have given period of simple pendulum is 2 sec
We have to find the length of simple pendulum
Let the length of pendulum is l
Acceleration due to gravity
is
Time period is given by 
So 

Squaring both side

l =143.129 m
So length of pendulum is 143.129 m
Answer:
The minimum riding speed relative to the whistle (stationary) to be able to hear the sound at 21.0 kHz frequency is 15.7 m/s
Explanation:
The Doppler shift equation is given as follows;

Where:
f' = Required observed frequency = 20.0 kHz
f = Real frequency = 21.0 kHz
v = Sound wave velocity = 330 m/s
= Observer velocity = X m/s
= Source velocity = 0 m/s (Assuming the source is stationary)
Which gives;

330 -
= (20/21)*330
= 330 - (20/21)*330 = 15.7 m/s
The minimum riding speed relative to the whistle (stationary) to be able to hear the sound at 21.0 kHz frequency = 15.7 m/s.
Answer:
The drift velocity is 
Explanation:
Given :
Area of metallic wire,
.
Current through wire , 
Mobile charge density , 
Charge value , 
We need to find drift velocity , 
Now, we know :

Therefore, 
Putting all given values in above equation we get,


Hence, this is the required solution.