The heat required to convert the unknown substance X from one phase to another is 1600 J times the specific heat of that substance.
Explanation:
The heat energy required to convert a substance or to heat up or increase the temperature of a substance can be obtained from the specific heat formula.
As per this formula, the heat energy applied should be equal to the product of mass of the substance with temperature gradient and also with specific heat of the substance. Basically, the heat provided to increase or convert a substance should be more than the specific heat of the substance.

Since, here the mass of the substance X is given as m = 20g and the temperature change is given from -10°C to 70°C.
Then ΔT = (70-(-10))=70+10=80°C.
As the substance is unknown, the specific heat of that substance can also not be determined. Hence keep it as C.

Q = 1600C J
Thus, the heat required to convert the unknown substance X from one phase to another is 1600 J times the specific heat of that substance.
Answer:

Explanation: Angular velocity is the number of revolutions made per unit time.
We convert the number of revolutions to radians and the time given in seconds to minutes,
Given;

Also,
60s = 1 min
hence

We now divide the number of revolution in radians by the time in minutes.

Answer:
Should place the current perpendicular to the magnetic field
Explanation:
The magnetic force exerted on a current-carrying wire is given by

where
I is the current in the wire
L is the length of the wire
B is the magnetic field
is the angle between the direction of the wire and the magnetic field
As we see from the formula, the magnetic force is maximum when

which means

So, when the current in the wire and the magnetic field are perpendicular to each other.
Answer:
The value of developed electric force is 
Solution:
As per the question:
Mass of the droplet = 1.8 mg = 
Charge on droplet, Q = 
Distance between the 2 droplets, D = 0.40 cm = 0.004 m
Now, the Electrostatic force given by Coulomb:




The magnitude of force is too low to be noticed.
- The horizontal pushing force required to just start the crate moving is 447 N.
- The horizontal pushing force required to slide the crate across the dock at a constant speed is 241 N.
<u>Explanation</u>:
- By the definition of the coefficient of static friction we have:
μ
=
,
where,
is the horizontal pushing force,
W = mg is the weight of the crate directed downward,
is the static friction force-directed opposite to the horizontal pushing force and equal to it,
N is the force of reaction directed upward and equal to the weight of the crate.
From this formula we can find the horizontal pushing force required to just start the crate moving:
= 0.760
60 kg
9.8 m / s^2
= 447 N.
- By the definition of the coefficient of kinetic friction we have:
u
,
where,
is the horizontal pushing force,
W = mg is the weight of the crate directed downward,
is the kinetic friction force-directed opposite to the horizontal pushing force and equal to it,
N is the force of reaction directed upward and equal to the weight of the crate.
From this formula we can find the horizontal pushing force required to slide the crate across the dock at a constant speed:
= 0.410
60
9.8
= 241 N.
- The horizontal pushing force required to just start the crate moving is 447 N.
- The horizontal pushing force required to slide the crate across the dock at a constant speed is 241 N.