Answer:
V=20cm/s
Explanation:
The average speed is the distance total divided the time total:

First stage:
T1=5s

But,
(decelerates to rest)
then: 
on the other hand:

X1=75cm
Second stage:
T2=5s

X2=125cm
Finally:
X=X1+X2=200cm
T=T1+T2=10s
V=X/T=20cm/s
Four electrons are placed at the corner of a square
So we will first find the electrostatic potential at the center of the square
So here it is given as

here
r = distance of corner of the square from it center



now the net potential is given as


now potential energy of alpha particle at this position

Now at the mid point of one of the side
Electrostatic potential is given as

here we know that



now potential is given as


now final potential energy is given as

Now work done in this process is given as



Answer:B When one bulb burns out, all the others lights stay lit.
Explanation:
<span>The answer should be the vegitation. </span>