1). <u>Power = (voltage)² / (Resistance)</u>
4,500 = (220)² / Resistance
Multiply each side by (resistance) : 4,500 x resistance = (220)²
Divide each side by 4,500 : Resistance = (220)² / 4,500 = <em>10.76 ohms</em>
2). <u>Power = (voltage) x (Current)</u>
Divide each side by (voltage): Power / voltage = Current
4,500 / 220 = <em>20.45 Amperes</em>
3). 4,500 watts = 4.5 kilowatts
(4.5 kilowatts) x (4 hours) = <em>18 kilowatt-hours</em>
Answer:
V = 2.5 J/C
Explanation:
<u><em>Given:</em></u>
Energy = E = 20 J
Charge = Q = 8 C
<u><em>Required:</em></u>
Potential Difference = V = ?
<u><em>Formula:</em></u>
V = 
<u><em>Solution:</em></u>
V = 20/8
V = 2.5 J/C
There are a lot of same examples that you may have worked before, where the mass on a spring uses a classics when it comes to mechanics. So in this system, always put in your mind that there is an enormous quantum standard that one can use in the equation. It should be 2.10x10 raise to a negative sixth. J.
Answer:
Explanation:
Given
Time period for both string is same


and tension in string 2 is twice the first string

Tension will provide centripetal acceleration


thus 