Answer:
Answer:
1.1 x 10^9 ohm metre
Explanation:
diameter = 1.5 mm
length, l = 5 cm
Potential difference, V = 9 V
current, i = 230 micro Ampere = 230 x 10^-6 A
radius, r = diameter / 2 = 1.5 / 2 = 0.75 x 10^-3 m
Let the resistivity is ρ.
Area of crossection
A = πr² = 3.14 x 0.75 x 0.75 x 10^-6 = 1.766 x 10^-6 m^2
Use Ohm's law to find the value of resistance
V = i x R
9 = 230 x 10^-6 x R
R = 39130.4 ohm
Use the formula for the resistance



ρ = 1.1 x 10^9 ohm metre
Explanation:

P=25x10^6 andF=750.So plug in everything to solve for A. which is 3x10^-5m^2 OR 0.3mm^2
Answer:
The answer is given below
Explanation:
u is the initial velocity, v is the final velocity. Given that:

a)
The final velocity of cart 1 after collision is given as:

The final velocity of cart 2 after collision is given as:

b) Using the law of conservation of energy:

Answer:1.63 m
Explanation:
Given
mass of block 
inclination 
Amount of work done 
block slides a distance s along the Plane
Work done =change in Potential Energy
Increase in height of block is 
Change in Potential Energy 



The intensity is defined as the ratio between the power emitted by the source and the area through which the power is calculated:

(1)
where
P is the power
A is the area
In our problem, the intensity is

. At a distance of r=6.0 m from the source, the area intercepted by the radiation (which propagates in all directions) is equal to the area of a sphere of radius r, so:

And so if we re-arrange (1) we find the power emitted by the source: