Answer:
= 85.89 ° C
Explanation:
The linear thermal expansion process is given by
ΔL = L α ΔT
For the three-dimensional case, the expression takes the form
ΔV = V β ΔT
Let's apply this equation to our case
ΔV / V = -0.507% = -0.507 10-2
ΔT = (ΔV / V) 1 /β
ΔT = -0.507 10⁻² 1 / 1.15 10⁻³
ΔT = -4.409
–T₀ = 4,409
= T₀ - 4,409
= 90.3-4409
= 85.89 ° C
In <u>370 K to 375 K </u>temperature intervals of 5 K, would be the greatest increase in the entropy of the sample.
Option: C
<u>Explanation</u>:
Because the largest difference in molar entropy occurs when a condensed phase (solid/liquid) transforms to the gas phase. Then change in entropy is equal to heat transfer divided by temperature:
.
According to given ice sample at 260 K, when this solid sample start converting into liquid sample it will gain positive temperature and steam will take place near 373 K (273 K ice temperature +
temperature of boiling water). Therefore it’s very obvious that greatest increase in entropy will occur during 370 K – 375 K.
Answer:
<h2>35</h2>
Explanation:
According to snell's law which states that the ratio of the sin of incidence (i) to the angle of refraction(n) is a constant for a given pair of media.
sini/sinr = n
n is the constant = refractive index
Since the diver shines light up to the surface of a flat glass-bottomed boat, the refractive index n = nw/ng
nw is the refractive index of water and ng is that of glass
sini/sinr = nw/ng
given i = 30°, nw = 1.33, ng = 1.5, r = angle the light leave the glass
On substitution;
sin 30/sinr = 1.33/1.5
1.5sin30 = 1.33sinr
sinr = 1.5sin30/1.33
sinr = 0.75/1.33
sinr = 0.5639
r = arcsin0.5639
r ≈35°
angle the light leave the glass is 35°
Answer:
(a) 16.777mi
(b)Yes, he was speeding
Explanation:
(a)
Let's do the proper operations in order to convert km to mi:

We can conclude that the trip length in miles was:

(b)
Let's calculate the speed of the man during the trip:

But first, let's do the proper operations in order to convert min to h:

Now, the speed is:

As we can see:

So, we can conclude that the driver was speeding
The index of refraction of a material is the ratio between the speed of light in vacuum, c, and the speed of light in that material, v:

where the speed of light in vacuum is

. The speed of light in benzene is

, so we can use the previous relationship to find the refractive index of benzene: