Answer:
When the speed of the bottle is 2 m/s, the average maximum height of the beanbag is <u>0.10</u> m.
When the speed of the bottle is 3 m/s, the average maximum height of the beanbag is<u> 0.43</u> m.
When the speed of the bottle is 4 m/s, the average maximum height of the beanbag is <u>0.87</u> m.
When the speed of the bottle is 5 m/s, the average maximum height of the beanbag is <u>1.25</u> m.
When the speed of the bottle is 6 m/s, the average maximum height of the beanbag is <u>1.86</u> m.
Sorry for not answering early on! If anyone in the future needs help, I got these answers from 2020 egenuity, though I can't post the picture for proof. Stay Safe!
Answer:
The work done on the gas is equal to the area under the curve pv diagram w = area of triangle = 1/2 (base)(height) = 1/2 (BC)(Ac) = 1/2 (3v - v)(3p - p) = 1/2 (9 vp - 3 vp - 3vp + vp) = 4 vp/2 W = 2 vp
Check attachment for the diagrammatic representation
I would have to say that it is Y
Answer:
The charge to mass ratio is 
Explanation:

We need to find how much charge is contained in the electron per unit of mass, to do this we divide the charge in an electron and the mass of an electron:
