It would be elliptical according to him.....
Answer: 178.9 g
Explanation:
Density = 
find volume of the cube: (5.80 cm) (5.80 cm) (5.80cm) = 195.112 cm³
1.0 cm³ = 1.0 mL
so 195.112 cm³ = 195.112 mL
plug value into density equation:
0.917 g/mL = (mass) / (195.112 mL)
and solve for mass!
Answer 1:
Equilibrium constant (K) mathematically expressed as the ratio of the concentration of products to concentration of reactant. In case of gaseous system, partial pressure is used, instead to concentration.
In present case, following reaction is involved:
2NO2 ↔ 2NO + O2
Here, K =
![\frac{[PNO]^2[O2]}{[PNO2]^2}](https://tex.z-dn.net/?f=%20%5Cfrac%7B%5BPNO%5D%5E2%5BO2%5D%7D%7B%5BPNO2%5D%5E2%7D%20)
Given: At equilibrium, <span>PNO2= 0.247 atm, PNO = 0.0022atm, and PO2 = 0.0011 atm
</span>
Hence, K =
![\frac{[0.0022]^2[0.0011]}{[0.247]^2}](https://tex.z-dn.net/?f=%20%5Cfrac%7B%5B0.0022%5D%5E2%5B0.0011%5D%7D%7B%5B0.247%5D%5E2%7D%20)
= 8.727 X 10^-8
Thus, equilibrium constant of reaction = 8.727 X 10^-8
.......................................................................................................................
Answer 2:
Given: <span>PNO2= 0.192 atm, PNO = 0.021 atm, and PO2 = 0.037 atm.
Therefore, Reaction quotient = </span>
![\frac{[PNO]^2[O2]}{[PNO2]^2}](https://tex.z-dn.net/?f=%20%5Cfrac%7B%5BPNO%5D%5E2%5BO2%5D%7D%7B%5BPNO2%5D%5E2%7D%20)
=
![\frac{[0.021]^2[0.037]}{[0.192]^2}](https://tex.z-dn.net/?f=%20%5Cfrac%7B%5B0.021%5D%5E2%5B0.037%5D%7D%7B%5B0.192%5D%5E2%7D%20)
= 4.426 X 10^-4.
Here, Reaction quotient > Equilibrium constant.
Hence, <span>the reaction need to go to
reverse direction to reattain equilibrium </span>
Sodium Chloride because its still a liquid at the 773 temperature mark<span />
Propanoic acid formula is ch ch 2 so it has 8 bonds