N2 + 3H2 ---> 2NH3
mass of N2 = 28g
mass of H2 = 2g
mass of NH3 = 17g
according to the reaction:
28g N2----------------- 3*2g H2
85,5g N2-------------------- x
x = 18,32g H2 >>> so, nitrogen is excess
according to the reaction:
2*3g H2---------------------- 2*17g NH3
17,3g H2 ------------------------- x
x = 98,03g NH3
<u>answer: 98,03g of NH3</u>
Answer:
Explanation:
In 150 ml of .06 g / ml solution , gram of iodine = 150 x .06 g = 9 g
Let volume of given concentration of .12 g / ml required be V
In volume V , gram of iodine = V x .12 g
According to question
V x .12 = 9 g
V = 9 / .12 = 75 ml
So, 75 ml of .12 g/ml will be taken and it is diluted to the volume of 150 ml to get the solution of required concentration .
Answer:
By visiting other households with cats.
Explanation:
This will give Brian a variety of other houses and determine if it is truly cats or just alleries from other items. This is the most direct way to get Brian the answer he is looking for.
Net Primary Productivity ... the amount of biomass present in an ecosystem at a particular time .... Explain why a slow growing forest can have a very low NPP and yet store a massive amount of biomass.
Answer:
false thought ia ion of neon = clarity active
Explanation:
