I don't think it wont be a big explosion
Heat
gained in a system can be calculated by multiplying the given mass to the
specific heat capacity of the substance and the temperature difference. It is
expressed as follows:<span>
Heat = mC(T2-T1)</span>
1540 = 200.0 (C)(40 - 20)
<span>
<span>C = 0.385 J / g C</span></span>
<span><span>
</span></span>
<span><span>Hope this answers the question. Have a nice day.</span></span>
Answer:
Explanation:
wavelength λ = 12.4 x 10⁻² m .
energy of one photon = h c / λ
= 6.6 x 10⁻³⁴ x 3 x 10⁸ / 12.4 x 10⁻²
= 1.6 x 10⁻²⁴ J .
Let density of coffee be equal to density of water .
mass of coffee = 255 x 1 = 255 g
heat required to heat up coffee = mass x specific heat x rise in temp
= 255 x 4.18 x ( 62-25 )
= 39438.3 J .
No of photons required = heat energy required / energy of one photon
= 39438.3 / 1.6 x 10⁻²⁴
= 24649 x 10²⁴
= 24.65 x 10²⁷ .
Answer:
0.28m/s
Explanation:
Speed is defined as the distance travelled per unit of time. The speed of the turtle is 1.0km/h. Thus, to find the speed in m/s, we need to convert km to m (1km is 1000m), and h to s (1h = 3600s).
<em>Converting units:</em>
1.0km/h * (1000m / 1km) * (1h / 3600s) = 0.28m/s.
The speed of the turtle in meter per second is 0.28m/s
Answer:
The answer is: Law of multiple proportions
Explanation:
The law of multiple proportions is a law of chemical combination given by Dalton in 1803.
According to this law, if more than one chemical compound is formed by combining two elements, then the mass of an element that combines with the fixed mass of other element is represented in the form of small whole number ratio.
<u>Therefore, is an illustration of the law of the law of multiple proportions.</u>