Answer:
magnitude = 7.446 km, direction = 75.22° north of east
Explanation:
From the questions,
To get the the magnitude of the resultant vector we use Pythagoras theorem
a² = b²+c²
From the diagram,
y² = 1.9²+7.2²
y² = 55.45
y = √(55.45)
y = 7.446 km.
The direction of the dolphin is given as,
θ = tan⁻¹(7.2/1.9)
θ = tan⁻¹(3.7895)
θ = 75.22° north of east
Hence the magnitude of the resultant vector = 7.446 km, and it direction is 75.22° north of east
Answer:
Speed of water, v = 4.2 m/s
Explanation:
Given that,
Diameter of the tank, d = 17 cm
It is placed at a height of 90 cm, h = 0.9 m
We need to find the speed at which the water exits the tank through the hole. It can be calculated using the conservation of energy as :



v = 4.2 m/s
So, the speed of water at which the water exits the tank through the hole is 4.2 m/s. Hence, this is the required solution.
Answer:
The y-value of the line in the xy-plane where the total magnetic field is zero 
Explanation:
From the question we are told that
The distance of wire one from two along the y-axis is y = 0.340 m
The current on the first wire is 
The force per unit length on each wire is 
Generally the force per unit length is mathematically represented as

=> 
Where
is the permeability of free space with a constant value of 
substituting values

=>
Let U denote the line in the xy-plane where the total magnetic field is zero
So
So the force per unit length of wire 2 from line U is equal to the force per unit length of wire 1 from line (y - U)
So

substituting values



13200N
Explanation:
Given parameters:
Mass = 1100kg
Velocity = 24m/s
time = 2s
unknown:
Braking force = ?
Solution:
The braking force is the force needed to stop the car from moving.
Force = ma = 
m is the mass of the car
v is the velocity
t is the time taken
Force =
= 13200N
Learn more:
Force brainly.com/question/4033012
#learnwithBrainly