Answer:
option b. $2,000,000.
Step-by-step explanation:Explanation:
Increase in stockholders equity = Number of shares sold * Selling price per share
Increase in stockholders equity = 100,000 shares * $20
Increase in stockholders equity = $2,000,000
Answer:
Step-by-step explanation:
Let's call lifeguarding L and car washing W. In order to write a system, we need to first separate the NUMBER of hours worked from the MONEY earned, because they are very different things.
If she works 10 hours, that is the number of hours worked between both jobs. Therefore, the equation for the NUMBER of hours worked is
L + W = 10.
If she earns $13 an hour lifeguarding, the expression for that is 13L; if she earns $12 an hour car washing, the expression for that is 12W. The MONEY she earned together by doing both those jobs is
13L + 12W = 124
There you go!
<h3>
Hey!</h3>
<em><u>To solve the missing number of the original amount of gallons that were in the tank is simply by adding the two numbers we have: </u></em>
<em><u></u></em>
9+3= 12 gallons
<u><em>To make sure 12 was the original number, subtract 12 from 9. </em></u>
<u><em /></u>
<u><em>12-9= 3 gallons </em></u>
So your answer to your question is 12 gallons!
Hope this helped! °ω°
Answer:
-6.2, -3.1, -1.55, -0.775, -0.3875...this is not an arithmetic sequence
Step-by-step explanation:
The final balance is $23,970.67
Step-by-step explanation: