Answer:
f3 = 102 Hz
Explanation:
To find the frequency of the sound produced by the pipe you use the following formula:

n: number of the harmonic = 3
vs: speed of sound = 340 m/s
L: length of the pipe = 2.5 m
You replace the values of n, L and vs in order to calculate the frequency:

hence, the frequency of the third overtone is 102 Hz
Answer:
Explanation:
The mass of the block is 0.5kg
m = 0.5kg.
The spring constant is 50N/m
k =50N/m.
When the spring is stretch to 0.3m
e=0.3m
The spring oscillates from -0.3 to 0.3m
Therefore, amplitude is A=0.3m
Magnitude of acceleration and the direction of the force
The angular frequency (ω) is given as
ω = √(k/m)
ω = √(50/0.5)
ω = √100
ω = 10rad/s
The acceleration of a SHM is given as
a = -ω²A
a = -10²×0.3
a = -30m/s²
Since we need the magnitude of the acceleration,
Then, a = 30m/s²
To know the direction of net force let apply newtons second law
ΣFnet = ma
Fnet = 0.5 × -30
Fnet = -15N
Fnet = -15•i N
The net force is directed to the negative direction of the x -axis
A falling skydiver opens his parachute. A short time later, the weight of the skydiver-parachute system and the drag force exerted on the system are equal in magnitude. The following statements predicts the motion of the skydiver at this time
<u>The skydiver is moving downward with constant speed.</u>
Explanation:
Immediately on leaving the aircraft, the skydiver accelerates downwards due to the force of gravity. There is no air resistance acting in the upwards direction, and there is a resultant force acting downwards. The skydiver accelerates towards the ground.
The forces acting on a falling leaf are : gravity and air resistance.
The net force and the acceleration on the falling skydiver is upward.
An upward net force on a downward falling object would cause that object to slow down. The skydiver thus slows down.
As the speed decreases, the amount of air resistance also decreases until once more the skydiver reaches a terminal velocity.
<u>A skydiver falling at a constant speed opens his parachute. When the skydiver is falling, the forces are unbalanced.</u>
C) electrical energy is transformed into heat energy
Answer:
B. Solar energy
Explanation:
The water cycle is driven primarily by the energy from the sun. This solar energy drives the cycle by evaporating water from the oceans, lakes, rivers, and even the soil. Other water moves from plants to the atmosphere through the process of transpiration.