Answer:
F=126339.5N
Explanation:
to find the necessary force to escape we must make a free-body diagram on the hatch, taking into account that we will match the forces that go down with those that go up, taking into account the above we propose the following equation,
Fw=W+Fi+F
where
Fw= force or weight produced by the water column above the submarine.
to fint Fw we can use the following ecuation
Fw=h. γ. A
h=distance
γ=
specific weight for seawater = 10074N / m ^ 3
A=Area
Fw=28x10074x0.7=197467N
w is the weight of the hatch = 200N
Fi is the internal force of the submarine produced by the pressure = 1atm = 101325Pa for this we can use the following formula
Fi=PA=101325x0.7=70927.5N
finally the force that is needed to open the hatch is given by the initial equation
Fw=W+Fi+F
F=Fw-W+Fi
F=197467N-200N-70927.5N
F=126339.5N
Answer:
Snail's speed =
= 0.0125m/s
Turtle's speed =
= 0.1375m/s
Explanation:
Let the snail's speed be x m/s
The turtle's speed then is 11x m/s
Speed = Distance ÷ Time
Since speed and distance are directly proportional;
The ratio of the distances snail and turtle cover before they meet is x:11x respectively.
Simplified, the ratio of snail distance : turtle distance = 1:11
So snail covers a distance of
× 360 = 30m
And turtle covers a distance of
× 360 = 330m
The time each took before they met is 40 × 60 = 2400 seconds
Snail's speed =
= 0.0125m/s
Turtle's speed =
= 0.1375m/s
Answer:
<em>Entropy Change = 0.559 Times</em>
Explanation:
Entropy change is determined by the change in the micro-states of a system. As we know that the micro-states are the same as measure of disorderness between initial and final states, that's the the amount of change in micro-states determine how much of entropy has changed in the system.
Explanation:
Mass of the Earth is equal to,

Any number can be written in the form of scientific notation as :

m is the real number
n is any integer
Mass of the earth can be written in the form of scientific notation as :

Here,
m = 5.97
n = 24
Hence, this is the required solution.
Answer:
halved
Explanation:
The velocity of the a wave is obtained by multiplying the frequency and wavelength.

Where
v = Velocity
f = Frequency
= Wavelength
The velocity here is constant. So, if the frequency is doubled the wavelength is halved.