The statement that most accurately describes mitosis simply is <span>that mitosis is a type of cell division in which one cell (the mother) divides to produce two new cells (the daughters) that are genetically identical to itself</span>. This is the most basic textbook definition, that is summary, of what the mitosis is.
Answer:
0.266 m
Explanation:
Assuming the lump of patty is 3 Kg then applying the principal of conservation of linear momentum,
P= mv where p is momentum, m is mass and v is the speed of an object. In this case
where sunscripts p and b represent putty and block respectively, c is common velocity.
Substituting the given values then
3*8=v(15+3)
V=24/18=1.33 m/s
The resultant kinetic energy is transferred to spring hence we apply the law of conservation of energy
where k is spring constant and x is the compression of spring. Substituting the given values then

Answer:
Spring constant, k = 0.3 N/m
Explanation:
It is given that,
Force acting on DNA molecule, 
The molecule got stretched by 5 nm, 
Let k is the spring constant of that DNA molecule. It can be calculated using the Hooke's law. It says that the force acting on the spring is directly proportional to the distance as :



k = 0.3 N/m
So, the spring constant of the DNA molecule is 0.3 N/m. Hence, this is the required solution.
Answer:
5.72 seconds
848.27 m/s
97.94 m
Explanation:
t = Time taken
u = Initial velocity = 15 m/s
v = Final velocity
s = Displacement
a = Acceleration due to gravity = 9.81 m/s²

Time taken to reach maximum height is 0.97 seconds

So, the stone would travel 11.47 m up
So, total height stone would fall is 75+11.47 = 86.47 m
Total distance travelled by the stone would be 75+11.47+11.47 = 97.94 m

Time taken by the stone to travel 86.47 m to the water is is 4.2 seconds
The stone reaches the water after 4.2+1.52 = 5.72 seconds after throwing the stone

Speed just before hitting the water is 848.27 m/s
Net flux through the cylindrical surface is given as

here q = enclosed charge in the surface
so here in order to find the value of q

so now we have

so this is the total flux
now by Gauss's law we can find the electric field




<em>by above expression we can find the electric field at required position</em>