Answer:
D) Synthesizers have always had a well-established presence in standard ensembles
Explanation:
As synthesizers are electronic music instruments that can create the sounds of many different musical instruments, they have been seen as a threat to many musicians since their invention.
Answer:

Explanation:
given data:
flow Q = 9 m^{3}/s
velocity = 8 m/s
density of air = 1.18 kg/m^{3}
minimum power required to supplied to the fan is equal to the POWER POTENTIAL of the kinetic energy and it is given as

here
is mass flow rate and given as


Putting all value to get minimum power


Answer:
e*P_s = 11 W
Explanation:
Given:
- e*P = 1.0 KW
- r_s = 9.5*r_e
- e is the efficiency of the panels
Find:
What power would the solar cell produce if the spacecraft were in orbit around Saturn
Solution:
- We use the relation between the intensity I and distance of light:
I_1 / I_2 = ( r_2 / r_1 ) ^2
- The intensity of sun light at Saturn's orbit can be expressed as:
I_s = I_e * ( r_e / r_s ) ^2
I_s = ( 1.0 KW / e*a) * ( 1 / 9.5 )^2
I_s = 11 W / e*a
- We know that P = I*a, hence we have:
P_s = I_s*a
P_s = 11 W / e
Hence, e*P_s = 11 W
Answer:
W = -510.98J
Explanation:
Force = 43N, 61° SW
Displacement = 12m, 22° NE
Work done is given as:
W = F*d*cosA
where A = angle between force and displacement.
Angle between force and displacement, A = 61 + 90 + 22 = 172°
W = 43 * 12 * cos172
W = -510.98J
The negative sign shows that the work done is in the opposite direction of the force applied to it.
Answer:
1)

2)

Explanation:
<u>Projectile Motion</u>
When an object is launched near the Earth's surface forming an angle
with the horizontal plane, it describes a well-known path called a parabola. The only force acting (neglecting the effects of the wind) is the gravity, which acts on the vertical axis.
The heigh of an object can be computed as

Where
is the initial height above the ground level,
is the vertical component of the initial velocity and t is the time
The y-component of the speed is

1) We'll find the vertical component of the initial speed since we have not enough data to compute the magnitude of 
The object will reach the maximum height when
. It allows us to compute the time to reach that point

Solving for 

Thus, the maximum heigh is

We know this value is 8 meters

Solving for 

Replacing the known values


2) We know at t=1.505 sec the ball is above Julie's head, we can compute



