When an airplane is flying straight and level at a constant speed, the lift it produces balances its weight, and the thrust it produces balances its drag. However, this balance of forces changes as the airplane rises and descends, as it speeds up and slows down, and as it turns.
Answer:
t is appropriate to clarify that units such as time and angles the transformation is not in base ten, for example:
60 s = 1 min
60 min = 1 h
24 h = 1 day
Therefore, for this transformation, you must be more careful
the length transformation is base 10
Explanation:
In many exercises the units used are transformed by equations into other units called derivatives, in general the transformation of derived units is the product of the transformation of the constituent units.
In the example of velocity, the derivative unit is m / s, which is why it works in the same way that you transform length and time if in the equation it is multiplying it is multiplied and if it is dividing it is divided.
It is appropriate to clarify that units such as time and angles the transformation is not in base ten, for example:
60 s = 1 min
60 min = 1 h
24 h = 1 day
Therefore, for this transformation, you must be more careful
the length transformation is base 10
1000 m = 1 km
The answer is 96 N .....................................
Answer:
E = k Q 1 / (x₀-x₂) (x₀-x₁)
Explanation:
The electric field is given by
dE = k dq / r²
In this case as we have a continuous load distribution we can use the concept of linear density
λ= Q / x = dq / dx
dq = λ dx
We substitute in the equation
∫ dE = k ∫ λ dx / x²
We integrate
E = k λ (-1 / x)
We evaluate between the lower limits x = x₀- x₂ and higher x = x₀-x₁
E = k λ (-1 / x₀-x₁ + 1 / x₀-x₂)
E = k λ (x₂ -x₁) / (x₀-x₂) (x₀-x₁)
We replace the density
E = k (Q / (x₂-x₁)) [(x₂-x₁) / (x₀-x₂) (x₀-x₁)]
E = k Q 1 / (x₀-x₂) (x₀-x₁)
Answer:
d = 2021.6 km
Explanation:
We can solve this distance exercise with vectors, the easiest method s to find the components of the position of each plane and then use the Pythagorean theorem to find distance between them
Airplane 1
Height y₁ = 800m
Angle θ = 25°
cos 25 = x / r
sin 25 = z / r
x₁ = r cos 20
z₁ = r sin 25
x₁ = 18 103 cos 25 = 16,314 103 m
= 16314 m
z₁ = 18 103 sin 25 = 7,607 103 m= 7607 m
2 plane
Height y₂ = 1100 m
Angle θ = 20°
x₂ = 20 103 cos 25 = 18.126 103 m = 18126 m
z₂ = 20 103 without 25 = 8.452 103 m = 8452 m
The distance between the planes using the Pythagorean Theorem is
d² = (x₂-x₁)² + (y₂-y₁)² + (z₂-z₁)²2
Let's calculate
d² = (18126-16314)² + (1100-800)² + (8452-7607)²
d² = 3,283 106 +9 104 + 7,140 105
d² = (328.3 + 9 + 71.40) 10⁴
d = √(408.7 10⁴)
d = 20,216 10² m
d = 2021.6 km