Answer:
(1) 0.10 (2) 17.8 g
Explanation:
Since the reaction ratio is 1:1 what we need is to convert the given masses to moles and you will have the answer:
MW anthracene = 178.23 g/mol
MW maleic anhydride = 98.06 g/mol
a) mass anthracene = 178 mg x 1 g/ 1000 mg = 0.178 g anthracene
Moles anthracene = 0.178 g anthracene/ 178.23 g/mol
= 0.001 mol anthracene
0.001 mol anthracene x 1 mol maleic acid/mol anthracene
= 0.001 mol maleic anhydride
mass maleic anhydride = 0.001 mol x 98.06 g/mol = 0.10 g
b) moles maleic anhydride = 9.8 g/ 98.06 g/mol = 0.099 moles
0.099 moles maleic anhydride x 1 mol anthracene/mol maleic anhydride =
0.099 mol anthracene
g anthracene = 0.10mol x 178 g/mol = 17.8 g
Answer:
The correct answer is Option-D (6 Hydrogen atoms).
Explanation:
Carbon atom has a unique property of linking to it self and making a chain of carbon called as Catenation. In a molecule having two carbon atoms there must be a bond between the two carbon atoms. The bond can be saturated (single bond) or unsaturated (double or triple bond). But as the statement states maximum number of hydrogen atoms so, we will asume the bond between two carbon atoms to be single.
As carbon has four valence electrons so, it has the ability to make four single bonds. In given molecule each carbon has already made a single bond with another carbon therefore, each carbon is left with three more unpaired electrons which will make covalent bond with three hydrogen atoms each as shown in attached structure.
The transition metal with the smallest atomic mass is Scandium (Sc).
Hope this helps~
Answer:
+5
Explanation:
it hs 5 more protons thant electrons, so it has a positive charge of 5
<span>Well... first, let's recognize that the chemical formula for chlorodifluoromethane is CHClF2. Count out how many valence electrons there are. C = 4, H = 1, Cl = 7, F (X2) = 14. Total is 26. Let's put C as the central atom, and put the other elements surrounding it. Draw a pair of electrons beach each element and the central atom. Then fill the halogen elements with 3 pairs of electrons each to fill their octets. Count out how many dots you have. There should be 26, making this the correct lewis structure!
Remember, hydrogen doesn't have a full octet, only a maximum of two electrons.</span>