Answer:
T = 693.147 minutes
Explanation:
The tank is being continuously stirred. So let the salt concentration of the tank at some time t be x in units of kg/L.
Therefore, the total salt in the tank at time t = 1000x kg
Brine water flows into the tank at a rate of 6 L/min which has a concentration of 0.1 kg/L
Hence, the amount of salt that is added to the tank per minute = 
Also, there is a continuous outflow from the tank at a rate of 6 L/min.
Hence, amount of salt subtracted from the tank per minute = 6x kg/min
Now, the rate of change of salt concentration in the tank = 
So, the rate of change of salt in the tank can be given by the following equation,

or, 
or, T = 693.147 min (time taken for the tank to reach a salt concentration
of 0.05 kg/L)
Answer:
Jari
Explanation:
The question requires to know who is traveling faster. This is done by comparing the gradients. The steeper the slope (high gradient), the faster the speed and vice versa.
From Jari's line, the starting point is (0, 0) and another point is (6, 7)
The gradient being change in y to change in x
Change in y=7-0=7
Change in x=6-0=6
Slope is 7/6
For Jade, first point is (0, 10) then another point is (6, 16)
Change in y=16-10=6
Change in x=6-0=6
Slope is 6/6=1
Clearly, 7/6 is greater than 6/6 or 1 hence Jari is faster than Jade
Answer:

Explanation:
If
-
,
are temperatures of gasses and liquid in Kelvins,
and
are thicknesses of gas layer and steel slab in meters,
,
are convection coefficients gas and liquid in
,
is the contact resistance in
,
- and
are thermal conductivities of gas and steel in
,
then: part(a):

using known values:
part(b): Using the rate equation :
the surface temperature 
and 
Similarly


The temperature distribution is shown in the attached image
Answer:
Q=1005 J
t= 0.67 sec
Explanation:
Lets take condition of room is 1 atm and 25°C.
Heat capacity ,c = 21 J /K.mol
If we assume that air is ideal gas that
P V = n R T



V= 107250 L
At STP number of moles given as

V=22.4 L at S.T.P.

n=4787.94 moles
n= 4.784 Kmoles
So heat required to raise 10°C temperature
Q = n x c x ΔT
Q = 4.78794 x 21 x 10
Q=1004.64 J
Time t
t= Q/P
P= 1.5 KW
t = 1.004.64 /1.5
t= 0.66 sec
Answer:
0.50m/s
Explanation:
Average velocity is the change in displacement of a body with respect to time.
Velocity = ∆S/∆t
∆S = 100m - 70m
∆S = 30m
∆t = 2min - 1 min
∆t = 1min = 60secs
Substitute the given parameters into the formula for velocity
Velocity = 30m/60s
Velocity = 1/2 m/s
Average Velocity = 0.5m/s