Answer:
Charge, 
Explanation:
It is given that,
Electric field strength, E = 180000 N/C
Distance from a small object, r = 2.8 cm = 0.028 m
Electric field at a point is given by :

Q is the charge on an object



So, the charge on the object is
. Hence, this is the required solution.
Answer:
173psig
Explanation:
The storage cylinder of recovered R-410A is mixture of difluoromethane and pentafluoroethane which is used as a refrigerant in air conditioning application. The refrigeration sector has low temperatures for installation. The pressure of cylinder at 80 F will be 173 psig. The pure refrigerants have inside a container have saturation temperature which is equal to ambient temperature.
Answer:
113.7
Explanation:
maximum distance (s) = 8.9 km
reference intensity (I0) = 1 x 10^{-12} W/m^{2}
power of a juvenile howler monkey (p) = 63 x 10^{-6} W
distance (r) = 210 m
intensity (I) = power/area
where we assume the area of a sphere due to the uniformity of the output in all directions
area = 4π
= 4π x
= 554,176.9 m^{2}
intensity (I) = 
therefore the desired ratio I/I0 =
= 113.7
QUESTION:-A beam of white light shines onto a sheet of white paper. An identical beam of light shines onto a mirror. The light is scattered from the paper and reflected from the mirror.
Describe how scattering by paper and reflection by a mirror are different from each other.
ANSWER: Scattering sends or reflects light from each point on the object in all directions, whereas reflection sends light from each point on the object in one direction only (or to one point)
Answer:C
Explanation:
Mass energy of hydrogen fusing into helium